czwartek, 24 maja 2012

jak zacząć?

Po pierwsze, żeby zacząć pić zielone smoothie musisz mieć do tego chęci :) Warto przełamać się i spróbować, potem nawet nie zauważysz kiedy, a nie będziesz mógł bez nich żyć.
Po drugie, potrzebujesz świeżych warzyw i owoców oraz blendera (malaksera, robota kuchennego itd.). Dobrze by było, gdyby składniki do koktajlu pochodziły z uprawy ekologicznej, ale jeśli nie masz dostępu do takiej zieleniny, to pamiętaj - ważne jest, aby w ogóle wprowadzać do diety świeże i jak najmniej przetworzone produkty roślinne. Teraz zaczyna się lato, więc na targu można dostać same smakowitości.
Po trzecie: po prostu skorzystać ze swojej wyobraźni! Ale najpierw warto poznać parę zasad, aby koktajl był dla nas dawką zdrowia.

Czym warto się kierować?
  1. Stosunek owoców do warzyw powinien wynosić 3:2, czyli 60% to owoce świeże bądź mrożone a 40% to warzywa liściaste. Przed użyciem należy wszystko dokładnie umyć.
  2. Nie obieraj owoców, chyba że musisz (ciężko byłoby zmiksować banana w skórce ;), ale jabłka czy gruszki spokojnie możesz wrzucać bez ściągania z nich skórki).
  3. Dodając jabłko lub gruszkę nie musisz usuwać gniazd nasiennych - pestki zawierają witaminę B17 i jeszcze więcej błonnika :)
  4. Szejki powinno się spożyć do dwóch godzin po przygotowaniu, najlepiej zaraz po. Awaryjnie mogą być przechowywane w lodówce do 24h
  5. Nie dosładzaj szejka cukrem (zwłaszcza rafinowanym!). Jeżeli musisz użyć jakiegoś słodzika, najlepiej żeby to był syrop z agawy, ewentualnie miód. Do smaku używaj śmiało innych przypraw, np. cynamonu, imbiru.
  6. Szejki mają być posiłkiem, nie napojem. Pij je powoli, każdy łyk mieszaj ze śliną albo jedz łyżeczką.
  7. Gdy twój blender nie daje rady, albo gdy nie lubisz za gęstej konsystencji, dodawaj do smoothie trochę wody. Unikaj mleka krowiego czy sojowego.
  8. Do szejków warto dodać łyżeczkę oleju lnianego, namoczony len czy spirulinę w proszku.
  9. Miksuj te owoce, które lubisz i nie zmuszaj się do picia tego, czego nie możesz przełknąć. Ma być to dla ciebie smaczne urozmaicenie codziennej diety i przyjemność. 
  10. Nie przesadzaj też z ilością składników dodanych do koktajlu, bo będzie za ciężki.
Bardzo szybko zauważysz poprawę swojego samopoczucia, wyglądu cery, koncentracji, dopływu energii. A to z powodu wielu składników, jakie zawierają w sobie szejki. Przede wszystkim chlorofil, ale też witaminy A, K, B1, B5, kwas foliowy, Mg, Ca, luteinę i błonnik pokarmowy.

Warzywa liściaste*:
- sałata
- szpinak**
- kapusta włoska
- jarmuż
- pietruszka
- pokrzywa
- mięta
- bazylia
- liście, które zwykle wyrzucamy (od rzodkiewki, buraków  itd.)
* niestety nie liczymy tutaj brokuła i innych zielonych, ale nieliściastych warzyw
**szpinaku nie wolno spożywać codziennie ze względu na zawartość szczawianów

źródła: vitalia.plwww.eioba.plwizaz.plvege.com.pl

2 komentarze:

  1. Zielone koktajle są zdrowe i pyszne. Też często je robię.

    Jeśli do koktajlu daję jabłko czy gruszkę, to nie tylko nie obieram ich ze skórki ale również nie usuwam gniazd nasiennych i pestek. Jest to dodatkowy błonnik, a ponadto w pestkach znajduje się cenna, antyrakowa amigdalina (witamina B17).

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za informację, dodam do porad :) U mnie niestety chyba z pestkami ani z gniazdami nasiennymi nie poradziłby sobie blender... Ledwo daje radę z całą resztą jabłka :D

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...